آب، قهوه و ساير نوشيدني‌ها در زمره بزرگترين دشمنان يك لپ تاپ هستند.پاشيدن ذره‌اي از اين مايعات روي صفحه كليد مي‌تواند باعث آسيب رساندن ياخرابي كامل دستگاه و يا از ميان رفتن اطلاعات آن شود.

بهترين راه جلوگيري از آسيب ديدن دستگاه دور نگاه داشتن آن از مايعات است.در اين ميان خطر مايعات اسيدي بسيار بيشتر از آب است، چرا كه اين مايعاتباعث از ميان رفتن فلزهاي برقراركننده ارتباط در صفحه كليد مي‌شوند،همچنين قهوه يا چاي شيرين هم پس از خشك شدن ايجاد چسبندگي مي‌كنند.
در اينجا چند نكته براي موارد اضطراري ذكر شده است:
1 -در صورتي كه دستگاه به پريز وصل است، آن را از برق بكشيد. از دست زدنبه سيم مرطوبي كه به جريان الكتريسيته بيشتر از 110ولت متصل است، خودداريكنيد.
2 -در شرايطي كه دستگاه با استفاده از باتري روشن شده و هنوز در حال كاركردن است، نمي‌توانيد قطرات مايع را ببينيد، اگر صداي غير طبيعي از دستگاهمي‌شنويد يا بوي سوختگي قطعات الكترونيكي را حس مي‌كنيد، لپ‌تاپ را بهصورت طبيعي خاموش كنيد.
3 -اگر ايراد واضحي در دستگاه مشاهده كرديد آن را بلافاصله با فشار دادن دكمه يا بيرون آوردن باتري خاموش كنيد.
4 - تمام وسايل بيروني مانند موس، فاير واير، سريال و ديگر ورودي‌ها را جدا كنيد.
5 - تمام كارت‌هايي را كه به اسلات دستگاه متصل هستند جدا كرده در صورتخيس بودن با دقت آنها را پاك كنيد. اگر آب وارد اسلات‌هاي باريك شده، بااستفاده از پنبه آن را خشك كنيد و دقت كنيد كه تكه‌هاي پنبه درون اسلات برجاي نمانده باشد.
6 - هارددرايو و سي‌دي يا دي‌وي‌دي ‌درايوها را در صورتي كه در محل plug -inها نصب شده باشند جدا و خشك كرده و كنار بگذاريد.
7 - محل ماژول‌هاي حافظه را بازكرده و آنها را خشك كنيد. جاي ماژول‌ها را ياد داشت كرده و آنها را كنار بگذاريد.
8 - صفحه نمايش را باز گذاشته و كامپيوتر را روي سطح محكمي بگذاريد، بهطوري كه هوا در اطراف آن جريان داشته باشد. كامپيوتر و قطعات جدا شده ازآن را به مدت حداقل 24ساعت كنار بگذاريد تا كاملا خشك شوند. به هيچ وجه ازسشوار يا پنكه براي خشك شدن سريع دستگاه استفاده نكنيد.
9 - قطعات را حداقل يك روز بعد از انجام مراحل 1 تا 8 روي لپ‌تاپ سوارنكنيد. همچنين به خاطر داشته باشيد كه قبل از لمس هر ماژول يا مدار، خودرا به زمين متصل كنيد و براي روشن كردن دستگاه ابتدا از باتري و بعد ازآداپتور استفاده كنيد.
در صورتي كه از عملكرد درست هر كدام از اين قطعات مانند آداپتور، باتري وحتي هاردديسك مطمئن نيستيد آن را تعويض كنيد چرا كه هزينه تعويض اين قطعاتبه مراتب كمتر از هزينه تعويض مادربورد است.