( مشاهده پاسخ شماره 1 تا 1 / از مجموع 1 پاسخ )

موضوع: میانگین درصد بچه‌هایی که شریف قبول می‌شوند 50 است(مصاحبه با مشاور و رتبه برتر کامپیوتر)

پیش فرض میانگین درصد بچه‌هایی که شریف قبول می‌شوند 50 است(مصاحبه با مشاور و رتبه برتر کامپیوتر)

تابستان فصل گرماست و گرمای امتحانات دانشگاه و کنکور، دمای هوا را بالاتر هم می‌برد. در این میان کسانی هستند که با آرامش فصل جدیدی را آغاز می‌کنند. کسانی که در این روزها کار خود را شروع می‌کنند تا در زمستان به استقبال آزمون کارشناسی ارشد بروند. اگر شما هم جزو این گروه هستید، توصیه‌های مشاوران را در گفتگو با دانشجوآنلاین از دست ندهید.

حمید طاهرپور متولد کرمانشاه‌ست؛ سه دوره ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در تهران می‌گذراند، اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌ی کامپیوتر ـ نرم‌افزار به دانشگاه رازی شهر زادگاه‌اش بر می‌گردد. او سال 85 در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرد و با رتبه‌ی 81 در رشته‌ی مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی پذیرفته و وارد دانشگاه امیرکبیر شد. طاهرپور امروز در یکی از موسسات آموزشی مشغول است و به داوطلبین رشته‌‌های مهندسی کامپیوتر و IT مشاوره می‌دهد.

نوشته‌ی زیر حاصل یک‌ساعت گفت‌وگوی ما درباره رشته‌ی مهندسی کامپیوتر و IT و آمادگی برای آزمون ارشد است.

- برای شروع؛ خودتان از چه زمانی خواندن برای آزمون ارشد را شروع کردید؟

من از شهریور و مهر شروع به‌ خواندن کردم. البته من از سال قبل آمادگی نسبی برای حضور در کنکور داشتم. اما آن سال درگیر موضوع معافی خدمت سربازی شدم و تا کارهای آن انجام شد و نتیجه‌اش آمد، به سال آینده‌اش کشید. البته در آزمون شرکت کردم و فکر می‌کنم رتبه‌ام 450 شد. الان با این رتبه ممکن است کسی دانشگاه قبول شود، ولی آن موقع رتبه‌ی بدی بود. بعد از آن، تابستان را هم استراحت کردم و از شهریور شروع کردم به خواندن.

- روزانه چند ساعت درس می‌خواندید؟

من چون به کلاس می‌رفتم با درس‌های آن پیش می‌رفتم. بعضی از درس‌ها را که علاقه داشتم، در هفته به جای 4 ساعت، 10 ساعت هم حوصله داشتم و می‌خواندم. چون من اگر از چیزی خوشم بیاید، پی‌اش را می‌گیرم.

در ماه‌های آخر که بحث‌ها جدی می‌شود و همه‌چیز باید جای خودش باشد، روزانه حول و حوش 5 تا 6 ساعت درس می‌خواندم.

- در کنار درس خواندن کاری هم انجام می‌دهید؟

هیچ‌کاری نمی‌کردم. همه‌ی کارها را کنار گذاشته بودم.

تفریح نباید تمرکزتان را به هم بریزد

- تفریح‌تان چه‌طور بود و چه تفریحی را مناسب روزهای مطالعه برای کنکور می‌دانید؟

من پایه‌ی فیلم هستم و خیلی اهل بیرون رفتن نیستم. آن وقت‌ها بیش‌تر وقت استراحتم را با فیلم دیدن و بازی‌های کامپیوتری می‌گذارندم.

تفریحات باید چیزی باشد که ذهن بچه‌ها را مشغول نکند. مثلا به شوخی به بچه‌ها می‌گویم سریال نبینید و سعی کنید فیلم ببینید. چون تمرکز برای درس خواندن خیلی مهم است. یعنی بیشتر از آن که چند ساعت در روز درس بخوانید، تمرکز کردن روی درس مهم است.

وقتی شما با دوستان‌تان بیرون می‌روید، ممکن است هزار مسئله اتفاق بیفتد و ذهن شما را درگیر کند. شما وقتی سریال می‌بینید، ذهن‌تان درگیر می‌شود که هفته بعد چه اتفاقی خواهد افتاد. کتاب رمان طولانی خواندن هم تمرکز آدم را به هم می‌ریزد. همه‌ی این‌ها با هم جمع می‌شوند و نیمی از ذهن را درگیر می‌کند.

بهتر است در ماه‌های آخر تفریحاتی که دنباله‌دار هستند، نداشته باشند. دور و اطراف خود را خلوت کنند تا تمرکزشان بیش‌تر شود. وقتی ذهن آماده شد و چند ساعت هم درس خواندید، در زمان استراحت‌تان نباید چیزی خط حافظه‌ی شما را به هم بریزد.

- گفتید از شهریور و مهر شروع کردید به درس خواندن؛ الان پیشنهادتان برای بقیه چیست؟

آن زمان کسی نبوده ما را راهنمایی کند و به ما مشاوره بدهد. مسلما با زود شروع کردن، زمان بیش‌تری برای خواندن وجود دارد. کسی که از الان شروع به خواندن می‌کند، سه ماه از زمانی که من در شهریور شروع کردم جلوتر است؛ به شرط آن‌که درست درس بخواند. یعنی برای رشته‌هایی مثل کامپیوتر که چهارده درس دارد، شاید موازی پیش بردن همه‌ی درس‌ها کار مناسبی نباشد.

فازبندی درس‌‌ها در تابستان

داوطلب بهتر است فازهای کوچک‌تری را برای درس‌خواندن تعیین کند؛ مثلا تابستان. در تابستان تعدادی از درس‌ها را بیشتر بخواند. در فاز بعدی هم زمانی را برای مرور این درس‌ها در نظر بگیرد. در این حالت به دلیل این‌که تعداد درس‌ها کم‌تر است، تمرکز نیز بیشتر می‌شود.

- چند ساعت مطالعه در روز را پیشنهاد می‌دهید؟

بعضی مسائل شخصی و علاقه‌ها در شروع خواندن درس‌های ارشد موثر است. برای کسی که هنوز شروع نکرده است، ممکن است این شروع سخت باشد، اما حداقل باید روزانه دو زمان دو ساعته، در نظر گرفت.

جزوه‌ی دانشگاه کافی نیست!

در رشته‌ی کامپیوتر هرسال ورودی کارشناسی بیش‌تر می‌شود؛ دانشگاه‌های آزاد و پیام نور و علمی کاربردی هر سال دانشجو می‌گیرند. این باعث می‌شود که متاسفانه کیفیت تحصیل در کارشناسی پایین‌تر بیاید. سوالات کنکور کامپیوتر هم خیلی سخت هستند و شما می‌بینید که درصد بچه‌ها خیلی بالا نیست.

مشکلی که این موضوع ایجاد می‌کند این است که بچه‌ها جزوه‌ی دانشگاه‌شان را می‌خوانند، ولی این جزوه یا مشکل دارد یا این‌که کامل نیست. من همیشه به بچه‌ها می‌گویم ما در رشته‌ی کامپیوتر یک مقطع کارشناسی داریم، یک مقطع ارشد و یک مقطع هم کنکور ارشد!

حدود 14 – 15 درس در کامپیوتر و 10 درس هم در IT، که کاملا متفاوت هستند و هرکدام‌شان هم به یک شاخه می‌پردازند. این 10 درس را باید خواند و خیلی وقت‌ها نمی‌شود آن‌ها را موازی هم پیش برد. کنکور هم انصافا سنگین است و همه‌ی این‌ها دست به دست هم می‌دهند تا بچه‌ها در درصدهای‌شان افت پیدا کنند.

میانگین درصد بچه‌هایی که شریف قبول می‌شوند 50 است؛ این به این معنی نیست که بچه‌ها نمی‌توانند خوب بخوانند، بحث این است که اگر بخواند با برنامه‌ریزی پیش نروند و بخواهند همه درس‌ها را با هم پیش ببرند، چون به آن عمقی که می‌خواهند برسند نمی‌رسند، به مشکل بر می‌خورند.

- کسی که سال قبل در آزمون شرکت کرده و قبول نشده امسال کار راحت‌تری در پیش دارد؟

کسی که سال قبل امتحان داده، حتما به حد لازم نرسیده که قبول نشده است. این دو گروه خیلی فرقی با هم ندارند. تنها فرقش شاید این باشد که کسی که سال قبل خوانده به سختی امتحان پی برده و امسال آن استرس را نداشته باشد. این گروه جلوتر از کسانی هستند که امسال فارغ التحصیل می شوند.

- کسانی که مهرماه هم دانشجو هستند چگونه برای ارشد برنامه‌ریزی کنند؟

این دانشجوها باید حواس‌شان باشد که تا آن جایی که می‌شود درس‌های سبک بردارند و یا درسی را بردارند که دوباره کاری نشود. مثلا اگر دانشجویی درس X را پاس نکرده است و برای کنکور هم باید آن را بخواند، بهتر است از تابستان خواندن آن را شروع کند. پاییز هم سر کلاس حاضر می شود و این هم به درد کنکورش می خورد و هم نمره خوبی از آن درس می گیرد. یا اگر تصمیم دارد تابستان آن را ‌نخواند، در پاییز در کنار حضور در کلاس، زمان بیشتری برای خواندن آن اختصاص دهد.

- کنکور آی‌تی و کامپیوتر چه فرقی با هم دارند؟

کنکور کامپیوتر و IT خیلی به هم نزدیک هستند. تعداد درس ها در این دو رشته زیاد است و علاوه بر این گسترده هم هستند. مثلا ما 4 درس ریاضی داریم؛ ریاضی مهندسی، آمار، محاسبات عددی و ریاضیات گسسته. حدود 5 درس مشترک هم وجود دارد و برای هر گرایش هم سه یا چهار درس تخصصی موجود است، که موضوعات متفاوتی دارند. مثلا گرایش هوش مصنوعی، درس های الگوریتم، هوش مصنوعی و مدار الکتریکی را که از درس‌های رشته برق هستند را دارد. این البته یک خوبی و دارد و یک بدی. خوبی آن که مشخص است؛ درس ها خیلی سنگین هستند. خوبی‌ای که در طرف مقابل سختی‌ها به‌وجود می‌آید این است که درصد همه بچه‌ها پایین است.

- پیشنهادتان برای کسانی که شاغل هستند چیست؟

کسی که شاغل است، باید زودتر هدف‌اش را مشخص کند. مثلا می‌گوید من قصدم قبولی در شریف نیست ولی می‌خواهم تهران قبول شوم. یا مثلا من قصد قبولی در دانشگاه تهران را ندارم ولی می‌خواهم دانشگاه دولتی قبولی شوم.

در این حالت میانگین درصد از 40 به 35 می‌رسد. در این حالت دیگر نیاز نیست 5 درس را به صورت هم زمان پیش برد؛ در صورتی که سه درس را با کیفیت بالاتر و تمرکز بیشتر مطالعه شوند رسیدن به آن میانگین ممکن خواهد بود.

- بیش تر از چه رشته‌های به مهندسی کامپیوتر و IT تغییر رشته می‌دهند؟

کامپیوتری‌ها، IT را انتخاب می‌کنند و ITها هم کامپیوتر. عده ای دانشجوهای برق نیز به گرایش معماری کامپیوتر تغییر رشته می دهند.

خیلی‌ها با کامپیوتر کار می‌کنند یا با شبکه و برنامه‌نویسی آشنا هستند و این باعث می‌شود این تصور برای شان پیش بیاید که می‌توانند وارد رشته‌ی IT شوند. این افراد چون IT یک رشته‌ی شناور است، رشته‌ی اصلی‌شان را مهندسی مثلا ایکس انتخاب می‌کنند و برای رشته‌ی شناور هم سراغ IT می‌آیند. ظاهر قضیه این‌طور به نظر می‌رسد که خیلی‌ها می‌توانند وارد این رشته شوند، ولی واقعا آن‌طور که به نظر می‌رسد ساده نیست.

- احتمال قبولی کسانی که از این رشته‌ها به کامپیوتر و IT می‌آیند چقدر است؟

یک فرد در درس‌های مختلف شرایط‌ یکسانی ندارد؛ مثلا نمی‌شود گفت عمرانی‌ها بیایند، مکانیکی‌ها نیایند، یا بچه‌های برق بیایند و بقیه نیایند. هرکس با توجه به استعداد خودش، درس‌ها را ببیند، سوال‌های کنکور دو سه سال اخیر را چک کند و آن وقت تصمیم بگیرد.

نکته‌ی مهم این است که فرد برای قبول شدن چه نمره‌ای می‌خواهد. مثلا متوسط 50 را در اِلمان‌های مختلف کارنامه‌اش نیاز دارد. پس هرکس برای خودش درس‌ها را ببیند، دوتا نمونه سوال کنکور را نگاه کند، ببینید کارش هست یا نه! با خود بگوید اصلا مغزم این‌ها را می‌کشد که حل کنم یا نه؟ یه وقت ممکن است بگوید من در درس ایکس هم این‌را دیده‌ام و حل‌اش راحت است.

حالا باید حساب کند که اگر قرار است 50 درصد بیاورد، آیا می‌تواند درصدهایش را تا 70 برساند؟ مثلا IT، 5 درس مشترک دارد که اگر طرف رشته‌اش برق، عمران و یا مکانیک باشد، ممکن است در سه درس هیچ مشکلی نداشته باشد. این فرد اگر بتواند دو درس دیگر را هم با شرکت در کلاس‌ کار ‌کند و یکی‌ از درس‌ها را هم حذف کند، امید دارد که رتبه خوبی به دست بیاورد.

چهار گام مهم: کتاب کنکوری، تست، مرجع، نت برداری

- بچه‌ها از چه زمانی شروع به تست زدن کنند؟

این‌که در چندماه آخر روال بیشتر تستی شود، بحث‌اش جداست. ولی همان‌طور که گفتم بعضی بچه‌ها سوال‌ها را نمی‌شناسند، یعنی درس را پاس کرده‌اند ولی نمی‌دانند در کنکور قرار است چه سوالی بیاید. از درس ریاضیات گسسته گرفته تا درس‌های مشترک و تخصصی، حتما هر فصل را باید گام به گام جلو رفت، نکات کنکوری آن مبحث را خواند، تست آن را زد و فهمید کجاها مشکل وجود دارد.

سوال‌های کنکوری سنگین و مفهومی می‌آید و در این شرایط فرمول تاثیری ندارد، بلکه باید اول سوال را فهمید. بنابراین باید این چهار گام با هم باشند؛ کتاب کنکوری، تست، مرجع، نت برداری.

- نت برداری هم لازم است؟

بله. در بحث نت برداری من اصرار دارم که بچه‌ها بعد از این‌که سه گام اول را طی کردند حتما نت برداری کنند. این‌که شما دارید درسی را می‌خوانید و آن موقع زیر آن خط می‌کشید بحثی‌ست، ولی این‌که بعد از تمام کردن هر مبحث آن را کامل یاد گرفتید آن را روی کاغذ بیاورید، در مرور هم به دردتان می‌خورد.

- مرجع‌ها در این رشته هرسال ثابت هستند؟

در درس‌هایی که قدیمی‌تر هستند، مثل ریاضی مهندسی، منابع مشخص هستند؛ ولی در درس‌های جدیدتر، وضع فرق می‌کند. مثلا درس طراحی الگوریتم تا چهار پنج سال قبل ریتم سوال‌ها فرق می‌کرد، اما چندسال قبل مرجع جدیدی باب شد و از آن به بعد همه‌ سوال‌ها از آن کتاب (کتاب CLRS) طرح می‌شود. اخیرا هر سال یک سوال جدید در این درس داریم که مبحث جدیدی است و یک‌سال باید دنبال مرجع آن گشت. ولی در کل مراجع در این رشته مشخص هستند.

مرجع‌ها به تنهایی کافی نیستند

- حداکثر از کی می‌شود شروع کرد تا رتبه قابل قبولی کسب کرد؟

این موضوع خیلی به پایه‌ی فرد بستگی دارد. بخشی از کار خواندن کتاب‌های مرجع است، بخشی هم مدل کردن این‌هاست برای کنکور. مرجع‌ها به تنهایی کافی نیستند. ممکن است کسی در دانشگاه خوبی بوده و توانسته گام سوم، یعنی خواندن کتاب‌های مرجع، را خوب کار کند و پایه‌اش قوی باشد. در آن صورت از آن 5 درس مشترک، دو درس را خوب بخواند، احتمالا 40درصد تست‌ها را بزند و این برای قبولی در یک دانشگاه در تهران عالی است.

در این بین ممکن است فردی که در درس‌ها قوی است، در ماه‌های آخر شروع ‌کند به مدل کردن درس‌ها رتبه‌اش هم خوب ‌شود. ممکن است کسی هم از مهر شروع کند و نتیجه نگیرد.

به هرحال یک‌جا باید زحمت کشیده باشید تا رتبه‌تان خوب شود. یک نفر کارشناسی‌اش را در دانشگاه امیرکبیر گذارنده است و 4 سال آن‌جا بیچاره شده است (با خنده) یک نفر هم در دانشگاه تلاش نکرده، باید این 7 – 6 ماه زحمت‌اش را بکشد. هیچ چیزی شانسی نیست.

- کلاس‌های کنکوری چقدر تاثیر دارد؟

واقعیت این است که در این رشته‌‌ها کلاس رفتن تاثیر زیادی دارد. مثلا خیلی جاها منابع مشخص نیستند و برای بعضی درس‌ها باید فصل‌های متفاوتی را از منابع متفاوتی مطالعه کرد. خیلی از موسسات به این موضوع رسیده‌اند و می‌توانند به داوطلب‌ها کمک زیادی کنند.

خیلی وقت‌ها با حضور در کلاس نیازی به خواندن مرجع نیست و تنها برای رفع مشکل می‌شود به مراجع رجوع کرد.

کلاس‌ها هم به شرطی موثر هستند که در کنار سه چهار روز حضور در کلاس، سه چهار روز هم وقت برای خواندن صرف شود.

- مشاوره‌ها هم در این روند موثر هستند؟

کسانی که در موسسات حضور دارند این مسیر را یک‌بار طی کرده‌اند و می‌دانند ته مسیر کجاست. مثلا اگر آن موقع که من شروع کردم به‌خواندن کسی به من گفته بود نیاز نیست 4 درس ریاضی را بخوانم و همین‌که ریاضی مهندسی و و ریاضیات گسسته را خوب بخوانم کافی‌ست، من وقتم را بیش‌تر روی این دو درس می‌گذاشتم.

الان خیلی از موسسات به خواندن تعداد معدودی از درس‌ها به صورت عمقی تاکید می‌کنند و این نتیجه‌ی تجربه‌ای‌ست که کسب کرده‌اند.

اول به سراغ مشاور بروید

- چه موقع بیاد سراغ مشاور و کلاس رفت؟

بچه‌ها هرچه مشاوره را زودتر شروع کنند بهتر است؛ چون ممکن است کار اشتباهی شروع شود و ادامه‌ی این کار به ضرر داوطلب است. اگر قرار است چیزی که خوب است استفاده کنیم، از همان اول سراغ آن برویم. مشورت را اول هر کاری انجام می‌دهند. بچه‌ها هم بهتر است اول مشورت بگیرند، حالا ممکن است به دردشان بخورد و استفاده کنند و شاید هم استفاده نکنند. به هرحال قبل از برنامه‌ریزی و حتی شروع کلاس‌ها باید سراغ مشاور رفت و از او کمک گرفت.

-دانشگاه‌های برتر در رشته مهندسی کامپیوتر کدام هستند؟

البته در گرایش‌های مختلف کمی این رده‌بندی فرق می‌کند. ولی به طور کلی دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر و تهران در یک سطح هستند. دانشگاه‌های شهید بهشتی و علم و صنعت هم بعد از این سه دانشگاه قرار می‌گیرند. در شهرستان‌ها هم فردوسی مشهد، اصفهان، صنعتی اصفهان و شیراز تقریبا در یک سطح هستند.

- توصیه پایانی؟

بچه‌ها قبل از این‌که شروع کنند، حتما مشورت بگیرند. من امروز از دید خودم می‌گویم که این درس ساده است و آن درس سخت. ممکن است نفر بعدی دیدش چیز دیگری باشد. بچه‌ها خوب مشورت بگیرند، ولی تصمیم‌شان را که گرفتند تا ته آن بروند. مشاوره، کلاس و جزوه‌ی خوب، وقتی که داوطلب خودش آن‌ها را نخواند هیچ‌ فایده‌ای ندارند.

منبع : دانشجو انلاین
    ویرایش توسط mehran1951 : 06-19-2013 در ساعت 11:07 AM

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)