منبع : سایت خبری دانشجو آنلاین

«با اعتماد به نفس از پس هرکاری بر می‌آیم.» همین یک جمله کافی‌ بود تا زهرا صالح‌جلالی که در سال اول آزمون ارشد در رشته‌ی مورد علاقه‌اش پذیرفته نشده بود، در سال دوم با رتبه‌ی تک رقمی 3 وارد دانشگاه تهران شود.

صالح‌جلالی امروز دانشجوی رشته‌ی مدیریت پروژه‌ی دانشگاه تهران است. او که کارشناسی‌‌اش را در رشته‌ی معماری گذرانده بود، برای ارشد نیز تصمیم گرفت این گرایش از رشته معماری را انتخاب کند.
گفت‌وگوی خواندنی دانشجوآنلاین با این دانشجوی ممتاز حاوی نکات ریزی‌ست که به کنکوری‌ها برای موفقیت در آزمون ارشد کمک خواهد کرد.

* برای شروع، یک توضیح کلی درباره آزمون رشته‌ی معماری ارائه کنید.
معماری، منظر، مرمت و چند گرایش دیگر، گرایش‌های اصلی معماری هستند. گرایش‌های این گروه رشته معماری شامل دو بخش است؛ امتحان کتبی و اسکیس. اسکیس هم ریسک قبولی را خیلی بالا می‌برد و هم این‌که خیلی تاثیر گذارتر از آزمون کتبی است. بعد از این‌که نتایج آزمون معماری اعلام شد، در خرداد یا تیرماه نوبت کار عملی داوطلبان یا همان اسکیس می‌رسد. در این زمان داوطلبان باید یک پیش‌طرح ارائه کنند تا به‌صورت علمی توسط اساتید بررسی شود. بعد از اسکیس است که نمره‌ی نهایی اعلام می‌شود.
یک مجموعه‌ی دیگر هم وجود که هنر و ساخت نام دارد. این مجموعه شامل سه گرایش است؛ مدیریت پروژه، انرژی معماری و تکنولوژی معماری. این سه گرایش اسکیس ندارند و قبولی دانشجوها بر اساس رتبه‌‌شان در آزمون سنجیده می‌شود.

* بیش‌تر از کدام رشته‌ها به سمت رشته‌ی مدیریت پروژه تمایل دارند؟
علاوه بر دانشجوهای معماری، بچه‌های عمران هم علاقه‌ی زیادی برای شرکت در این سه گرایش دارند. حتی دانشجوهای مهندسی صنایع هم وارد گرایش مدیریت پروژه می‌شوند. از طرفی تعداد پذیرش در این گرایش هم بسیار معدود است. همین موضوع باعث می‌شود این گرایش به یک گرایش خاص، پرطرف‌دار و البته سخت تبدیل شود.

* شانس قبولی در کدام‌یک از این سه گرایش بیش‌تر است؟
از آن‌جا که بچه‌های عمران در درس ایستایی قوی‌تر هستند، شانس قبولی‌شان هم بیشتر است. از آن طرف مدیریت درسی است که بچه‌های عمران و معماری آن را نخوانده‌اند و برای آنها موضوع جدیدی است، این درس هم شانس بچه‌های صنایع را بالا می‌برد.

* برای آزمون ارشد از کی شروع کردید به خواندن؟
امسال برای بار دوم در آزمون ارشد مدیریت پروژه شرکت می‌کردم. سال قبل رتبه‌ی من 41 شد و امسال رتبه‌ی 3 را به‌دست آوردم.
سال قبل دیر شروع به خواندن کردم. در کلاس‌های مرکز معماری هم که شرکت می‌کردم از همه‌ی بچه‌ها عقب‌تر بودم. چون آن‌ها سه چهار جلسه پیش از من کلاس رفته بودند.
من در طول مدتی که کلاس می‌رفتم درس نمی‌خواندم و درسم را از زبان شروع کردم.

* در سال اول هم انتخاب رشته کردید؟
انتخاب رشته کردم، ولی می‌دانستم قبول نمی‌شوم. چون ظرفیت پذیرش 35 نفر بود و اتفاقا آن سال بعد از اعلام نتایج، تنها تا رتبه‌ی 29 در این رشته پذیرفته شدند. در تکمیل ظرفیت نیز 8 نفر پذیرش شدند که باز تا رتبه‌ی 41 فاصله داشت.

* نتایج که اعلام شد و شما فهمیدید قبول نمی‌شوید چه‌کار کردید؟
من راه دیگری هم داشتم؛ این‌که در دوره مجازی شرکت کنم. در این مرحله باید انتخاب می‌کردم که در دوره مجازی شرکت کنم یا دوباره یک‌سال دیگر برای ارشد بخوانم. با توجه به این‌که تنها 4 ماه خوانده بودم و رتبه‌ام خوب شده بود، همه می‌گفتند در دوره مجازی شرکت نکنم چون با یک‌سال خواندن می‌توانم وارد دانشگاه تهران شوم. بنابراین در دوره مجازی انتخاب رشته نکردم و تصمیم گرفتم یک‌بار ‌دیگر خودم را بری آزمون ارشد آماده کنم.

* برای آزمون امسال از کی شروع کردید؟
من امسال از شهریور شروع کردم. اوایل با پنج شش ساعت شروع کردم که در ادامه به 9 ساعت هم رسید. ولی سعی‌ام این بود که هر روز همین مقدار را بخوانم؛ مطالعه‌ام نوسان نداشت.

* کدام درس‌ها در این رشته مهم‌تر هستند؟
این گرایش شامل 4 درس است؛ زبان، مدیریت کارگاهی، ایستایی و مواد و مصالح.
این بیش‌تر به خود شخص بستگی دارد که در کدام درس قوی‌تر و در کدام درس ضعیف‌تر است. ولی به طور کلی زبان مهم‌ترین درس است و باید قبل از هرچیزی زبان را شروع کرد.
در شهریور شاید درس‌های دیگر را خیلی کم‌تر می‌خواندم، مثلا مواد و مصالح را خیلی کم خواندم، ولی طبق برنامه زبان را پیش می‌بردم. من در همان تابستان کتاب Essential Words for the TOEFL را یک دور خواندم.

* درصدهای‌تان در آزمون ارشد چه‌طور بود؟
زبان 69 درصد، ایستایی 88، مدیریت 77 زدم و مصالح هم که بد زدم 53 درصد بود.

* به نظر شما بچه‌هایی که امسال قصد دارند در آزمون ارشد شرکت کنند از چه زمانی شروع کنند؟
بچه‌هایی که برای بار اول در آزمون مدیریت پروژه شرکت می‌کنند باید زودتر از شهریور شروع کنند. با توجه به این‌که در این رشته منابع زیادی موجود است، بچه‌ها چاره‌ای ندارد جز این‌که زودتر شروع کنند.

* درس‌ها منابع زیادی دارند ؟
بله. مثلا برای درس ایستایی بیشتر از 20 کتاب است که باید خوانده شوند. بعضی کتاب‌ها هستند که تنها باید بخش‌هایی از آن مطالعه شود. در این درس آنقدر منابع زیاد است که باید زودتر شروع کنند. یعنی در تابستان 2 درس زبان و ایستایی باید حتما شروع شده باشند. درس مدیریت هم مهم‌ترین درس به‌شمار می‌رود چون ضریب چهار دارد.
نکته‌ای که درباره درس‌های ایستایی و مصالح وجود دارد این است که هر سال چند کتاب و منبع جدید اضافه می‌شود. مثلا امسال یک‌ماه قبل از امتحان یک کتاب جدید معرفی شد و سه هفته قبل از امتحان هم یک کتاب دیگر و باز چند روز دیگر کتاب دیگری معرفی شد. من 10 روز مانده به امتحان مجبور شدم یک کتاب جدید بخرم و دو دور آن‌را بخوانم. هر چند از این کتاب سوالی طرح نشده بود، ولی من باید این ریسک را می‌کردم.

* مشاوره چه‌قدر در پیدا کردن مسیر صحیح درس‌خواندن مهم است؟
اهمیت مشاوره در اوایل شروع به درس خواندن بیشتر است. اول این‌که به شما انگیزه می‌دهد، بعد این‌که سطح شما را مشخص می‌کند و در ادامه مسیر کلی را به شما نشان می‌دهد. خیلی چیزهاست که به زندگی شخصی شما مربوط است و وقتی وارد جزییات می‌شوید باید خودتان تصمیم بگیرید و ریسک آن را هم بپذیرید.
برای من مشاوره در تابستان اهمیت زیادی داشت؛ چون این اطمینان را به من داد که به دوره مجازی نروم و اگر امسال بخوانم تک‌رقمی می‌شوم. من واقعا به موضوع باور نداشتم، ولی مشاوره به من خیلی کمک کرد.
هم‌چنین مشاورم در تابستان من را برای برنامه‌ریزی راهنمایی کرد و گفت که روی چه درس‌هایی باید تاکید بیشتری داشته باشم و چه درس‌های کمتر. او ساعت‌های درس‌خواندن را هم برای من مشخص کرد. البته من در تابستان این برنامه‌ها را اجرا نکردم و تقریبا از اول شهریور بود که به صورت جدی این کارها را انجام دادم.
مشاورم در تابستان من را برای برنامه‌ریزی راهنمایی کرد و گفت که روی چه درس‌هایی باید تاکید بیشتری داشته باشم و چه درس‌های کمتر

* در طول درس خواندن هم سراغ مشاور می رفتید؟
زمانی که آزمون های آزمایشی شروع شد، بعد هر آزمون از مرکز معماری با من تماس می‌گرفتند و با پرسیدن رتبه و درصدها، می‌گفتند در چه سطحی هستم و باید چه‌کار کنم. امسال این مشاوری که به من زنگ می‌زد خیلی کمکم کرد.
مثلا فکر می‌کردم یکی از کتاب‌ها خیلی مهم نیست و قصد نداشتم آن را بخوانم ولی مشاور به من گفت حتما وقتی هم برای خواندن آن کتاب در نظر بگیرم. همین توصیه ها باعث شد من چند کتاب دیگر را هم بخوانم که خیلی خوب بود.

* امسال هم در کلاس‌های آمادگی شرکت کردید؟
امسال فقط در کلاس مدیریت شرکت کردم. سال قبل در چهار کلاسی که شرکت کرده بودم که دو تا از آنها خیلی به کارم آمد. اما امسال احساس می‌کردم راهم را پیدا کرده‌ام و می‌دانستم چه درسی را چه‌طور بخوانم؛ برای همین در کلاس‌ها شرکت نکردم.

* آزمون‌های آزمایشی هم در روند درس‌خواندن موثر است؟
آزمون‌های آزمایشی از آن جهت برای من مهم بودند که به من کمک می‌کردند تا بدانم کدام منبع چقدر اهمیت دارد. یعنی وقتی در جلسه تعدادی از سوال‌ها برایم ناآشنا بودند، می‌فهمیدم باید فلان کتاب را بخوانم. درصدهای آزمون آزمایشی و آزمون ارشدم هم خیلی به هم نزدیک بوند.

* آزمون‌های آمادگی چقدر به آزمون ارشد شباهت داشتند؟
در مجموع، آزمون‌های آزمایشی از آزمون‌ ارشد سخت‌تر اما قابل فهم‌تر هستند. سوالات آزمون ارشد متفاوت است. به عنوان مثال من در سال اول که خیلی کم خوانده بودم، به راحتی درس مصالح را 70 درصد زدم. ولی امسال 53 درصد زدم در حالی که خیلی مسلط‌تر بودم. در آزمون مدیریت پروژه معروف است که هرسال یک‌درس را این‌طور سخت طرح می‌کنند. سال قبل سوالات زبان به این شکل طرح شده بود. سوال‌ها کاملا با آن چیزی که داوطلب خوانده و در ذهن‌اش متصور است متفاوت است.

* در طول درس‌خواندن دچار استرس هم شدید؟
امسال استرس من در زمان درس خواندن خیلی کمتر از سال قبل بود؛ اما باز هم هفته‌ی آخر خیلی استرسم زیاد بود. ولی سر جلسه‌ی آزمون راحت بودم.

* در مدتی که درس می‌خواندید استراحت‌تان به چه صورت بود؟
معمولا جمعه‌ها درس نمی‌خواندم. صبح جمعه آزمون بود و بعد از ظهرها هم بیرون می‌رفتم. در این بین یک‌هفته هم به یک مسافرت تقریبا اجباری رفتم. برای استراحت هم بیشتر با همسرم بیرون می‌رفتم و قدم می‌زدیم.

* روزانه چندساعت درس می‌خواندید؟
میزان زمان درس خواندن، به توانایی خود فرد بستگی دارد. من بیشتر از 9- 8 ساعت در روز نمی‌توانم درس بخوانم، ولی کسانی هستند که تا دوازده ساعت هم درس می‌خوانند. برای همین بود که من زودتر از شهریور شروع نکردم تا در 3 – 2 ماه آخر انرژی زیادی داشته باشم. چون 2 ماه آخر از هشت ماه درس خواندن پیش از آن مهم‌تر است. دو ماه آخر خیلی مهم و تعیین‌کننده است و برای همین حتما باید برای 2 ماه آخر انرژی لازم را داشته باشیم. به همین دلیل من حتی اگر عقب بودم، بیشتر از حدی که احساس می‌کردم گنجایش دارم، نمی‌خواندم.
برای 2ماه آخر خیلی انرژی گذاشتم و اگر روزی هنگام درس خواند احساس می‌کردم خسته هستم، یک ساعتی می‌رفتم بیرون گشتی می‌زدم و دوباره شروع می‌کردم.

* مرکز معماری چه‌قدر برای کسب این رتبه به شما کمک کرد؟
من اگر برای انجام کاری اعتماد به نفس کافی داشته باشم، مشکلات برایم آسان می‌شوند. چیزی که در مرکز معماری برایم مهم بود افرادی بودند که این اعتماد به نفس را به من می‌دادند. شروع هرکاری برای من مهم است و کافی است کسی مرا به جلو هل دهد، آن وقت خودم راه می افتم. ارزشی که مرکز معماری برای من داشت همین بود.

* کمی هم سراغ درس‌ها برویم. درباره درس زبان و منابع آن توضیح می‌دهید؟
من زبان را زودتر از بقیه‌ی درس‌ها شروع کردم. صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شدم هم، زبان اولین درسی بود که به سراغ آن می‌رفتم. برای درس زبان دو کتاب مهم وجود دارد که یکی از آن‌ها Essential Words for the TOEFL است و دیگری کتاب 504 . من چون سال قبل هم Essential Words for the TOEFL را خوانده بودم تا حدودی به آن تسلط داشتم، مشاورم گفت همین کتاب را بخوانم و من بارها و بارها آن را خواندم.
جزوه‌ای هم مرکز معماری منتشر کرده بود که شامل مجموعه‌ لغت‌های کنکور پنج سال‌ گذشته بود. بعد از Essential این جزوه را خواندم. بعد از آن لغت‌های زبان تخصصی را شروع کردم. بعد هم متن‌های زبان تخصصی را از کتاب‌های ایستایی و مصالح انتخاب کرده و ترجمه‌اش را می‌خواندم. وقتی درکی از مطلب پیدا می‌کردم، مرور می‎کردم و در آخر هم آن را با متن اصلی مقایسه می‌کردم تا بفهمم چه‌قدر درست فهمیده‌ام.
در درس‌های مدیریت، زبان تاثیر زیادی دارد، چون اکثر داوطلب‌ها در این درس ضعیف هستند. در آزمون مدیریت پروژه هم تنها کسانی که توانستند زبان را بالای 50 درصد بزنند قبول شدند. حتی شنیدم کسانی با اتکا به 50 درصد زبان تخصصی توانستند قبول شوند. ولی من روی زبان عمومی هم سرمایه‌گذاری کردم و هرچند گرامرم خوب نبود ولی لغت‌ها را خوب خواندم و با همین‌ها هم توانستم درصد بگیرم.

- بقیه‌ی درس‌ها چه‌طور؟
در این رشته ممکن است کسی روزانه 12 ساعت هم درس بخواند و نتیجه نگیرد. چون پیدا کردن منابع و خواندن آن‌ها خیلی مهم است. ایستایی هم منابع خیلی زیادی دارد و نیاز است داوطلب‌ها زود به سراغ آن بروند.
در مدیریت خیلی سیر کتاب‌ها مهم نیست چون موضوع کتاب‌ها متفاوت هستند. چون کتاب شیرمحمدی پایه‌ای است و خیلی هم سنگین نیست، معمولا داوطلبها از این کتاب شروع می‌کنند.
در درس مواد و مصالح برای من کتابهای اصلی موثر و مفید بودند نه جزوه استادها. این اشتباهی بود که من دیر متوجه شدم و چوب‌اش را هم سر جلسه کنکور خوردم.
جزوه‌ی استاد در درس‌های ایستایی و مواد مصالح برای این خوب است که درک و فهم درستی را از مطلب به ما می‌دهد. وگرنه باید مطمئن باشیم که سوال‌ها فقط و فقط از روی منابع اصلی طرح می‌شود و به نظر من هیچ جزوه‌ای نمی‌تواند همه‌ی آن مطالب را در خودش جای دهد.

* تست‌زدن را از کی شروع کردید؟
طبق گفته‌های مشاورم تست‌های تالیفی چیزی نبود که به آزمون ارشد ربط داشته باشد و من تنها تست‌های کنکور را کار می‌کردم.
زمانی هم تست‌‌زدن را شروع کردم که یک‌دور همه‌ی درس‌ها را خوانده بود. در این صورت اگر هم جواب تستی را بلد نبودم، می‌دانستم کجا باید دنبال جواب آن بگردم.

* دانشگاه‌های برتر این رشته کدام‌اند؟
دانشگاه‌ تهران اول است و دانشگاه شهید بهشتی و تربیت مدرس هم در رده بعدی هستند. دانشگاه امیرکبیر هم امسال 5 نفر ظرفیت ایجاد کرده است که چون سال اولش است اطلاعی از آن ندارم. دانشگاه هنر هم سال قبل در تکمیل ظرفیت دانشجو گرفت و امسال هم ظرفیت‌اش را از الان اعلام کرده است. امسال پردیس شهید بهشتی و مجازی هم اضافه شده‌اند.
دانشگاه‌های شهرستان در این رشته پذیرش ندارند.