( مشاهده پاسخ شماره 1 تا 5 / از مجموع 5 پاسخ )

موضوع: "کوروش کبیر"

پیش فرض "کوروش کبیر"

گر کارهای شما پیوسته در راه عدالت و مهرورزی باشد دیری نمی انجامد که ارزش شما در میان مردم گسترش می یابد و قدرت شما روز به روز افزون تر می شود.

"کوروش کيیر"
    ـ اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت ۴۰ سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.

ـ داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر نهاد و برای همین مناسبت ۲ نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد.

ـ اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس ۳ سال طول کشید و کل ساخت کاخ ۸۰ سال به طول انجامید.

ـ تقویم کنونی ( ماه ۳۰ روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای ۵ عید مذهبی و ۳۱ روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.
    ـ داریوش در سال ۵۲۱ قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم.
    ـ کمبوجبه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد. او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود .
    ـ داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده ۲۵ هزار کارگر به صورت ۱۰ ساعت در تابستان و ۸ ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر ۵ روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن ، کره، عسل و پنیر میداده است و هر ۱۰ روز یکبار استراحت داشتند.
    ـ داریوش کبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت.

ـداریوش بعد از تصرف بابل ۲۵ هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد.

آدمی پرنده نيست‌
    تا به هر کران که پرکشد، برای او وطن شود
    سرنوشت برگ دارد آدمی‌
    برگ‌، وقتی از بلندِ شاخه‌اش جدا شود
    پايمال عابران کوچه‌ها شود...

رشته
    مهندسی شیمی

پیش فرض پاسخ : "کوروش کبیر"

ممنون خانوم رشيدي كه گذشته اريايي مردم ايران زمين رو ياداوري كردين ...... اما اين مطلبتون تكراري هست ... قبلا توسط آقاي حسيني گذاشته شده بود ... اينم لينكش
    http://diau.ir/forum/index.php/topic,1509.0.html
    دلم را در غمت کردم ز هر ویرانه ویرانتر / چو دیدم دوست میدارد دلت ، دل های ویران را . . .

داره خودمونی میشه

با سلام به همۀ دوستان.

ایمان جون دیگه گیر نده.هر چی باشه گذشته و شناسنامۀ و تمدن سرزمین ماست.روزی صد بار بر تمام در و دیوار هم بنویسی بازم کمه.
    نصیحتی کنمت بشنو بهانه مگیر هر آنچه ناصح مشفق بگویدت بپذیر.....

مدیر انجمن
    رشته
    مهندسی شیمی

حسین تو هم که هیچوقت مفهوم کلی پاسخها رو نمیگیری

دلم را در غمت کردم ز هر ویرانه ویرانتر
    چو دیدم دوست میدارد دلت دل های ویران را

در گوشه اى ا ز پهنهُ گيتى ملتى بزرگوار و تاريخ آفرين ، پر كوش و خستگى ناپذير مى زيد شمارش كم و آثارش
    بسيار . من به خود مى بالم كه ميان اين انسانهاى آبديده د ر كوره ُ حوادث زاييده شده ام ، زيسته ام و به تولد انديشه
    رسيده ، خواهم زيست و خواهم رفت ورقها نبشته ام كه ذره اى ا زمعماى آدم در عالم است و به كوششم تا

زنگارهاى باقى جهل را از انديشهُ انسانها بزدايم تا كمترين راز جهان هستى بي رنگ را بنمايم . بدين بيان و تو
    اى انسان كه مرا در آغوش حيات خود پرورده اى و مهر نموده اى سپاس بى كران دارم

راهبر پروفسور ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع