صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
( مشاهده پاسخ شماره 1 تا 10 / از مجموع 11 پاسخ )

موضوع: مهم:چطور میتوان مطالب را با یک بار مطالعه به حافظه بلند مدت انتقال داد؟

Post مهم:چطور میتوان مطالب را با یک بار مطالعه به حافظه بلند مدت انتقال داد؟

با عرض سلام و خسته نباشید

امروز میخوام یه بحثی رو شروع کنم که فکر میکنم بدرد همه ی دوست داران علم میخورد . البته با همکاری همه ی شما دوستان عزیز. و امیدوارم که این بحث به یک نتیجه ی علمی خوب برسد.

بحثم رو با یک سوال شروع میکنم.

چطور میتوان مطالب را با یک بار مطالعه به حافظه بلند مدت انتقال داد؟

من 3-2سال پیش کتابی در مورد زندگی نامه ی دانشمند بزرگ ایران شیخ رئیس ابن سینا از نمایشگاه کتاب خریدم . با آن همه تعریفاتی که از این دانشمند شنیده بودم از همان روز اول که کتاب را خریدم ، شروع به مطالعه ی آن کردم و خلاصه بگذریم رسیدم به جایی که یکی از خصوصیات این دانشمند را بیان میکرد . کتاب نوشته بود شیخ رئیس هر مطلبی را میخواند آن را فورا به حافظه بلند مدت انتقال میداد.

براستی چگونه میتوان این کار را انجام داد ؟

چرا وقتی یک موشک در خیابان در کنار ما به زمین برخورد میکند و ما به طرفی پرتاب میشویم این حادثه تا همیشه در ذهن ما میماند ولی خیلی از کارهایی که روزمره انجام میدهیم از یادمان میرود مثل مطالعاطمان؟

من یکجایی به یک مطلبی برخوردم فکر میکنم توی همین سایت خودمون بود، یکی از بچه ها گذاشته بود ، اسمش رو یادم نمیاد ولی مطلب بسیار خوبی بود نوشته بود که هر حادثه ای یا مطلبی یک بار هیجانی برای ما دارد و به اندازه ی همین بار هیجانی این حادثه یا مطلب در ذهن ما باقی میماند ، اینجا یک سوالی برای ما پیش می آید که چرا بعضی از حوادث یا مطالب بار هیجانی بیشتری نسبت به مطالب دیگر دارد .
    من فکر میکنم که دیدگاه ما به جهان میتواند این هیجان را کم و زیاد کند مثلا میتوانیم بگوییم که شیخ رئیس دیدگاه کنجکاوانه ای به جهان هستی داشته و شاید مهمتر اینکه ایشان هر مطلبی را میخواندند روی آن می اندیشیدند.... نظر شما چیست؟

آیا ما میتوانیم یکی از رازهای ذهن انسان را کشف کنیم؟

از دوستان عزیز خواهش میکنم به این بحث به عنوان روشن شدن حقیقت انسان نگاه کنند، و بیشتر بر اساس تجربیات خودشان نظر بدهند . از دید یک پروژه علمی ، پژوهشی به این بحث باید نگاه کنیم ، سعی کنیم که زیاد وارد حاشیه ها نشیم ، فقط بحث علمی ...
    عاجزانه خواستار همکاری شما هستیم.
    ویرایش توسط yooseph367 : 06-08-2010 در ساعت 10:19 PM

مدیر انجمن
    رشته
    مهندسی شیمی

یوسف جان اون زمان مثل الان مردم بدبختی نداشتن که ...
    دلم را در غمت کردم ز هر ویرانه ویرانتر
    چو دیدم دوست میدارد دلت دل های ویران را

آقا آرمان از اینکه نظر داید بسیار متشکرم
    آرمان جان من فکر میکنم منظور شما اینه که آدم اگه سرش شلوغ باشه حافظش ضعیف میشه.
    اتفاقا جناب ابن سینا مشکلاتش خیلی بیشتر از ما بود ، خیلی تهمت ها به ایشان زده شد بخاطر نظریاتش حتی میگفتند که ایشان افکار شیطانی داشتند و ... بخاطر همین همیشه مورد تعقیب بودن و برای حفظ جانشان مجبور بودن از شهری به شهر دیگر سفر کنند چون در بعضی از شهرها عکس ایشان را زده بودند و برای سرش جایزه گذاشته بودند به طوری که حتی وقتی ایشان فوت کردن : دوستان ابن سینا از ترس اینکه دشمنانش جنازه او را از زیر خاک بیرون بکشند شایعه انداختند که ایشان در همدان به خاک سپارده شده ولی در اصل با اسنادی که در دست هست گویا ایشان در اصفهان به خاکسپاری رسیده.
    به طوری که خود ابن سینا میگوید : چون بزرگ شدم شهری نبود که در آن بگنجم و چون بهایم بالا رفت خریداری پیدا نکردم.

آقا آرمان مطلب بالا رو ویرایش کردم ، لطفا دوباره مطالعه کنید.

رشته
    کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

شاید یه دلیل عمدش این باشه که اینو یاد گرفتیم که فقط واسه سرگرم شدن لحظه ای یه مطلبو بخونیم، یا واسه نمره گرفتن که بعد یه مدت از امتحان و درسه چیز خاصی به ذهن آدم نمیاد!!!!
    ای کاش یاد بگیریم که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالابگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ دنده های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

برگرفته از کتاب طراحی اجزا ماشین نوشته جوزف شیگلی

║▌█│║▌║│█║▌║█║
    Copyright © 2013-2014™

رشته
    مهندسی شیمی

من فکر میکنم که علت اینکه ما یک مطلب رو زود فراموش میکنیم اینه که با تمام وجود و علاقه آن مطلب رو نمی خونیم .

Thumbs up

آقا جواد و آقا sasan فکر میکنم شما هر دو به نکته ی خوبی اشاره کردید . هر دو به علاقه اشاره کردید.

براستی علاقه چطور به وجود میاد؟
    به نظر من علاقه چیزیه که از محیط اطراف برای ما تعریف(تکرار) شده. مثلا شما چرا به یک موضوع تعصب نشان میدهید ؟ چون فرهنگ محیط شما نسبت به این موضوع تعصب نشان میدهد و اگر شما فردی باشید که فرهنگ اطرافتون رو بدون فکر کردن بپذیرید این تعصب به شما هم انتقال پیدا میکنه. شما نسبت به تصاویری که از یک خانم یا آقا بیشتر در زندگیتون براتون تکرار شده در آینده علاقه نشون میدید به این میگن تفاوت سلیقه ها یا تفاوت تصاویر تکراری برای افراد متفاوت.

من چند روز پیش با یکی از بچه ها روی همین موضوع حافظه شروع کردیم به تبادل نظر این دوست عزیزمون به نکته ی خوبی اشاره کرد و گفت دلیلی که بعضی از مطالب خوب توی ذهنمون میمونه اینه که ما نسبت به اون مطلب یک پیش زمینه ای در ذهنمون داریم مثلا در موردش مطالعه کردیم یا به نکته ای در مورد این مطلب در زندگیمون برخوردیم و نسبت به همین پیش زمینه روی این مطلب استدلالاتی در مغزمان انجام میدهیم تا بتونیم حقیقت مطلب رو برای خودمون روشن کنیم همین واکنش مغز ما خودش میتونه یک هیجان بوجود بیاره و از آنجایی که در قسمت بالا گفتم که پیشزمینه از محیط اطرافمون باعث بوجود آمدن علایق ما میشود.
    مثلا اگر ما با یک محیط علمی بزرگ بشیم علاقه ی ما نسبت به علم بیشتر میشود.
    مغز ما برای ما استدلال کرده که اگر یک موشک در خیابان در کنار ما به زمین برخورد کند میتواند باعث مرگ ما بشود از طرفی که محیط اطراف ما مرگ را یک مساله بسیار مهم در زندگی برای ما تعریف کرده این خودش باعث به وجود آمدن یک هیجان منفی در ذهن ما میشود و اگر این حادثه برای ما اتفاق بیفتد برای همیشه در ذهن ما میماند .

نتیجه:
    پیشزمینه(محیط) باعث به وجود آمدن علاقه میشود و علاقه باعث هیجان و هیجان میتواند در ماندگاری اطلاعات به ما کمک کند.
    مطالعات کتابهای متعدد در مورد یک موضوع و مهمتر اینکه بر روی آن موضوع بیندیشیم میتواند تاثیر مستقیم بر روی ماندگاری آن موضوع یا مطلب در ذهن ما بگذارد.

نظر شما چیست دوست عزیز ؟

لطفا نظرات خود را برای روشن شدن حقیقت قسمتی از مغز انسان اعلام کنید.

موضوع جالبی است....
    شرح موضوع و شرح موضح فرق میکنه .. اگه شما ی واقعه رو میبینی هیجان و شور چه مثبت باشه چ منفی بیشتر ب یک موضح میمونه تا موضوع و مطلب...

مثلا شما یک واقعیت طبیعی مثل انفجارو ب چشم میبینید و یادتون نمیره ... ولی موضوع بحسش فرق میکنه.. اگ مثل واقعیت برات باشه یادت نمیره... البته اینم در بلند مدت ممکنه فراموش بشه...

مثلا من از برق چیزی نمیدونم ولی ی بار دیدم دوستم چطور بریکرو بیرون اورد و بیچاره دستش سوخت هر وقت بریکر میبینم ذهنیتم ب اون موقه قطور میکنه و باعث میشه بفهمم گرمه .. حالا اینو صد بار از روی کاغذ بخونم شاید توی ذهنم نمونه ....

ذهنیت با تکرار فقط برطرف میشه ... راهی جز این نداره جز برنامه ریزی و فرستادن ب اعماق ذهن...

فهمیدن مهمه درک کردن بیشتر مثل شما یک موضوع رو میخونید چ برداشتی دارید چی هست این موضوع مهم اینه نه حفظ کردن ... ک من یاد نگرفتم چیزی رو بفهمم
    و خدا برای من کافیست...

رشته
    مهندسی شیمی

سلام..
    امیدوارم همگی خوب باشید.. موضوع بسیار جالبیه.. امیدوارم تهش به یه نتیجه درست و حسابی برسیم.. مرسی یوسف جان از اینکه این بحث رو شروع کردی.. من خودم به شخصه که خیلی به نتیجه آخرش نیاز دارم

خوب به نظر من یکی ار نکاتی که باعث میشه شخصی مطلبی رو به خوبی درک و به حافظه بلند مدتش ببره اینه که حافظه تصویری خوبی داشته باشه. یعنی اینکه به خوبی بتونه اونچه رو که میبینه به همراه جزئیات به خاطر بسپاره یا اینکه متنی رو که میخونه بتونه به سادگی اون رو تجسم کنه. تجسم کردن هر مطلبی که خونده میشه یا به قولی درک کردن اون همون کار مشاهده رو انجام میده. یعنی وقتی شما تکستی رو میخونید بتونید به همراه مطالعه اون رو مجسم کنید که صد البته برمیگرده به همون مطلبی که اشاره شد "علاقه" اینجاست که علاقه شخص باعث میشه که اون فرد چقدر از قدرت حافظه تصویری خودش استفاده کنه. به نظر من آدم زرنگ و ضعیفی وجود نداره (البته همیشه استثناءهای هم هست). اگه من به کارم و درسم علاقه نشون بدم به خوبی میتونم از تمامی توانایی های خودم استفاده کنم و مطلبی رو به درستی و به خوبی درک و ثبت کنم. البته این وسط پارازیت هایی هم وجود داره که مانع این کار میشه. یکی از اونها هم همونطور که آرمان گفت مشکلاته ولی بازم بستگی به شخصیت و قدرت تحمل فرد مقابل داره. ولی اگه یه روز بشه که آدم یه مموری یه تراباتی بخوره که همه اطلاعات رو ذخیره کنه خیلی عالی میشه این قسمتش رو مزاح کردم. آخه هر قدر هم فضا باشه پر میشه یه روز. و این قدرت الهی رو میرسونه که یه هارد دیسک نامحدود هدیه داده به ما. البته این هارد دیسک مجازی برا شما sata-1-2-3 یه ولی برا من یه هارد دیسک IDE کنده..

مدیر انجمن
    رشته
    مهندسی شیمی

بعضی ها فکر میکنن مغز همون هارد کامپیوتره و حافظه دایمی ولی اینطور نیست و مغز فقط کار رم رو انجام میده و فقط اطلاعات رو از روح که هارد اصلیه بازخوانی میکنه
    در کل به بیانی ساده:
    هارد -----> روح
    رم -------> مغز
    با این برهان ما اگه یه چیزی رو فقط با مغز تحلیل کنیم اطلاعات ارده حافظه موقت میشه
    دلم را در غمت کردم ز هر ویرانه ویرانتر
    چو دیدم دوست میدارد دلت دل های ویران را

والا معلم جغرافیا داشتیم به نام آقای خلیفه ایشون میگفن اگه یکبار متن رو به درستی بخونید اون متن برای همیشه توی ذهنتون میمونه میگفت متاسفانه دانش آموزان ما نه به ویرگول توجه دارن نه به مصوتها و صامتها فقط در این فکرن که تموم کنن همین و بس
    به نام خداوند جان آفرین
    نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد !
    نمی خواهم بدانم کوزه گر
    از خاک اندامم چه خواهد ساخت
    ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم
    سوتکی سازد.
    گلویم سوتکی باشد به دست کودکی
    گستاخ و بازیگوش
    و او یک ریز پی در پی
    دم گرم گلوی خویش را اندر
    گلویم سخت بفشارد.
    وخواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد.
    بدینسان بشکند دائم سکوت مرگبارم را .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)