کالباس مارمولک در شیراز! + جوابیه
یک شب پس از این‌که من و همسرم به دلیل مسمومیت روانه درمانگاه شدیم، دخترم در حال برش باقی‌مانده کالباس‌ها بود که چاقو در رول کالباس گیر کرد. دخترم که فکر می‌کرد استخوانی در رول کالباس وجود دارد از من کمک خواست و من که تا آن لحظه بی‌خبر از این بودم که دلیل مسمویتم مصرف همین کالباس است، شروع به بیرون کشیدن چاقو از رول کالباس کردم اما ناگهان دیدم که دست و پای لاشه یک مارمولک از میان کالباس بیرون زد. در نهایت نعجب کالباس را از وسط جدا کردم و با لاشه درشت یک مارمولک روبه‌رو شدم.
خبر جنوب: زن و مردی در شیراز با خوردن کالباس مارمولک! روانه درمانگاه شدند.
ماجرا از آنجا آغاز شد که این مرد پس از خرید دو رول کالباس متعلق به یکی از کارخانه‌های معروف صنایع غذایی فارس با همسرش اقدام به مصرف مقداری از آن کرد اما پس از ساعاتی هر دو به دلیل شکم‌درد شدید مجبور به مراجعه به درمانگاه شدند و در آنجا با تشخیص این‌که این دو نفر دچار مسمومیت شده‌اند، به آنان سرم تزریق شد.
اما همه جریان به همین‌جا ختم نشد. این زن و شوهر بی‌خبر از این‌که کالباس مارمولک را میل کرده و به این حال و روز افتاده‌اند به منزل مراجعه کردند تا این‌که یک روز بعد در نهایت تعجب راز بدحالی آنان در میان یکی از رول‌های کالباس نمایان شد.
محمود معمار صادقی گفت: یک شب پس از این‌که من و همسرم به دلیل مسمومیت روانه درمانگاه شدیم، دخترم در حال برش باقی‌مانده کالباس‌ها بود که چاقو در رول کالباس گیر کرد. دخترم که فکر می‌کرد استخوانی در رول کالباس وجود دارد از من کمک خواست و من که تا آن لحظه بی‌خبر از این بودم که دلیل مسمویتم مصرف همین کالباس است، شروع به بیرون کشیدن چاقو از رول کالباس کردم اما ناگهان دیدم که دست و پای لاشه یک مارمولک از میان کالباس بیرون زد. در نهایت نعجب کالباس را از وسط جدا کردم و با لاشه درشت یک مارمولک روبه‌رو شدم.
این شهروند شیرازی ادامه داد: من که از دیدن لاشه مارمولک به شدت شوکه شده بودم کالباس را به همان شکل به مراکز بهداشتی بردم.
رئیس مرکز بهداشت شیراز ضمن تأیید گفته‌های این شهروند گفت: مشاهدات حاکی از آن است که این مارمولک در مراحل پایانی تولید خمیر کالباس در آن افتاده است. البته احتمال عمدی بودن این کار توسط افرادی نیز وجود دارد که این موضوع در حال پیگیری است.
جوابیه:
پس از بررسي هاي كارشناسان عدم وجود جسم خارجي در كالباس مصرفي شهروند شيرازي تاييد شد.
با بررسي هاي انجام شده توسط استاد بخش بهداشت مواد غذايي دانشكده دامپزشكي شيراز و كارشناسان صنايع غذايي حوزه معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز عدم وجود جسم خارجي در كالباس مصرف شده توسط شهروند شيرازي تاييد شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز ،‌ پس از انتشار مطلبي در برخي رسانه ها با عنوان " كالباس مارمولك دار يك شركت توليدي معروف شيراز ،‌زن و شوهري را روانه درمانگاه كرد " با توجه به اهميت سلامت شهروندان كارشناسان دانشگاه علوم پزشكي شيراز اقدام به بررسي موضوع نمودند.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز در اين زمينه گفت : معاونت غذا و داروي دانشگاه مرجع صلاحيت دار و قانوني جهت اظهار نظر در اين گونه موارد است براين اساس پس از با خبر شدن از اين موضوع و دريافت نمونه ،‌رسيدگي به آن را از وظايف اصلي خود دانسته و مورد را در اسرع وقت پيگيري كرد.
دكتر هاشم منتصري افزود : نمونه دريافت شده از اين شهروند در اختيار كارشناسان صنايع غذايي قرار گرفت كه پس از بررسي هاي لازم مشخص شد كه مورد مشاهده شده در كالباس يكي از تاندون هاي موجود در گوشت دام مصرفي در توليد است. وي اظهار داشت : نمونه مشاهده شده در كالباس ، بافتي بسيار مستحكم و كشسان است كه مطابق اظهارات مصرف كننده ، وي توانسته با چاقو آن را از درون بافت كالباس خارج سازد ،‌در حالي كه بافت بدن مارمولك بافتي نرم و شكننده است.
دكتر منتصري گفت : با وجود اعلام نظر كارشناسان صنايع غذايي به منظور اطمينان بيشتر و انجام آزمايشهاي تكميلي نمونه مورد شكايت به دانشكده دامپزشكي شيراز ارسال شد. وي افزود : نظر كارشناسي دكتر شكر فروش ، استاد بخش بهداشت مواد غذايي دانشكده دامپزشكي شيراز ، نيز بر اين اساس بود كه نمونه ارسالي جسم خارجي نبوده بلكه بافت تاندون هاي موجود در گوشت دام است و هيچ ضرر و زياني براي سلامتي مصرف كننده به دنبال نخواهد داشت.
دكتر منتصري بيان داشت : بر اين اساس معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز اعلام اين مطلب و دادن اطمينان به شهروندان مبني بر سلامت صنايع غذايي استان فارس را از وظايف خود دانست. وي گفت : بازرسي هاي انجام شده از كارخانجات صنايع گوشتي در استان فارس توسط معاونت غذا و داروي شيراز از ميانگين كشوري بالاتر است به گونه اي كه ميانگين كشوري تعيين شده جهت بازرسي از هر واحد توليدي 4 بار در سال تعريف شده در حاليكه در استان فارس هر واحد توليدي در صنايع گوشتي حداقل 12 بار در سال بازرسي مي شود.
دكتر منتصري افزود : علاوه بر اين برنامه اي استراتژيك ، عملياتي و دقيق نيز از نظر بازرسي از واحدهاي توليدي و همچنين تحقيقات علمي و پژوهشي در رابطه با مواد غذايي ، آشاميدني و آرايشي بهداشتي توسط معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز تنظيم شده تا اين مجموعه در راستاي ارتقاي بهداشت و سلامت جامعه تلاش روز افزوني داشته باشد.
وي تصريح كرد : براساس نتايج آزمونهاي مستمر انجام شده بر روي فرآورده هاي غذايي توليد شده در استان فارس به صراحت مي توان گفت كه اين فرآورده ها در استان تحت بيشترين نظارت ها قرار داشته و يكي از بالاترين سطح هاي كيفيت و سلامت را در بين فرآورده هاي توليدي در كل كشور داراست.
دكتر منتصري گفت : شهروندان در صورت تمايل به دريافت هر گونه اطلاعاتي در زمينه فرآورده هاي غذايي ، آشاميدني ، آرايشي و بهداشتي مي توانند با مركز اطلاع رساني غذايي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز به شماره تلفن 2122282 تماس بگيرند.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي شيراز همچنين از شهروندان خواست كه در صورت داشتن شكايت در زمينه مواد غذايي ، آرايشي و بهداشتي نيز با شماره 2302303 تماس گرفته و موضوع هاي مورد نظر خود را به اين واحد شكايات در معاونت بهداشتي دانشگاه اعلام نمايند تا موارد مورد نظر پيگيري شوند.
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شيراز