( مشاهده پاسخ شماره 1 تا 3 / از مجموع 3 پاسخ )

موضوع: سوالات پسرک سوئدی درباره ی ورزش بانوان

رشته
    مهندسی شیمی

new سوالات پسرک سوئدی درباره ی ورزش بانوان

يکي از چيزهايي که اين طرفها به وفور يافت مي شود، بچه‌هاي کم سن و سالي هستند که متولد و مقیم خارج از ایرانند، به ظاهر ايراني اند، اما هيچ شباهتي به ايران و ايراني ندارند. بسياري از آنها حتي زبان فارسي را هم بلد نيستند و برخي از آنان که مي توانند دست و پا شکسته منظورشان را برسانند، چيز زيادي از ايران نمي دانند.
    چند وقت پيش به همراه دوستي که خيلي براي مترقي نشان دادن سيماي جمهوري اسلامي احساس وظيفه مي‌کند، منزل يکي از دوستان بوديم که يک فرزند 16 ساله داشت با همان تفاسيري که ذکر شد. گويا اين هموطن 16 ساله به ديدن يکي از مسابقات ورزشي در سوئد رفته بود که بانوان ايراني هم در آن شرکت داشتند. نوع پوشش بانوان ايراني سوالاتي را در ذهن اين هموطن 16 ساله و ديگر دوستان وي ايجاد کرده بود که وي را بر آن داشت تا آن سوالات را با يک ايران شناس متبحر!! در ميان بگذارد.
    از آنجايي که بنده اعتقاد دارم ملاقه فرو کردن در بعضي چيزها اصلا خوب نيست و باعث مي شود تا بوي بد آن به مشام همه برسد، سعي کردم تا موضوع بحث را عوض کنم اما اين دوست ما با ناديده گرفتن توصيه هاي ايمني و به قصد تنوير افکار عمومي، به جنگ نوجوان 16 ساله اي رفت که با سوالات ساده و بي آلايش خود به ما فهماند که بايدها و نبايدهاي امروز ايران از چنان منطق بي‌پشتوانه اي برخوردارند که حتي از قانع کردن يک نوجوان 16 سالهء سوئدي هم ناتوان است. توجه شما را به اين سوال و جواب جلب مي‌کنم:

- ميگم خانوماي ايراني تو ايران هم مجبورن با همين لباسا ورزش کنن يا فقط وقتي که از ايران ميان بيرون بايد اينا رو بپوشن.

نه- تو ايران مجبور نيستن اين لباسا رو بپوشن.

- يعني اگه شما اونا رو بدون اين لباسا ببينين اشکال نداره؟

- من اين رو گفتم؟

- آره ديگه، خودت گفتي تو ايران مجبور نيستن اين لباسا رو بپوشن.

- اونا مجبور نيستن اين لباسا رو بپوشن واسه اينکه آقايون اصلا نمي تونن ورزش کردن خانوما رو ببينن، چون ديدن ورزش اونا با اين لباسا هم اشکال داره.

- ولي اينجا که اشکال نداره.

- خب، اونجا داره.

- چرا؟

- چون ما مي خواهيم خانومهامون در مسابقات جهاني شرکت کنن، ما که نمي تونيم به اينا بگيم آقايون نگاه نکنن ولي تو کشور خودمون ميتونيم بگيم.

- اينکه آقايون ورزش خانوما رو ببينن، اشکالش واسه خانوماست يا آقايون؟

- واسه هر دو.

- اگه واسه خانوما هم اشکال داره، پس چرا خانوما ميان اينجا تا آقايون خارجي نگاشون کنن؟

- واسه اينکه اشکالش اين قدر نيست که ما خانومهامون رو از مسابقات جهاني محروم کنيم.

- اشکالش چقدره؟

- نمي دونم .
    - پس فقط آقايون ايراني نبايد ورزش کردن خانوماي ايراني رو ببينن؟

- احتمالا.
    - ولي اينجا آقايون ايراني ميان ورزش خانوماي ايراني رو مي‌‌بينن.

- کيا؟

- ورزشکاران مرد ايراني و اعضاي سفارت.

- خب اينا ميان تا تيم بانوان رو تشويق کنن.

- مگه تو ايران آقايون واسه چه کاري ميرن ورزشگاه؟

- خب اونجا به اندازهء کافي خانم هست که تشويق کنن.

- يعني اگه خانم ها براي تشويق به اندازهء کافي نبودن، آقايون مي تونن برن تشويق کنن؟

- نه.

- يعني فقط آقايون ايراني که تو ايران زندگي مي کنن نمي تونن برن ورزش خانومهاي ايراني رو ببينن؟

- ولش کن بابا. راستي مي خواهي چي کاره بشي؟

اما از آنجايي که اين هموطن 16 ساله دوست ما را با سفير ايران عوضي گرفته بود، اصلا ول کن معامله نبود.

- ميشه بگي اشکاله ديدن ورزش خانوما چيه؟

مش- کل شرعي داره.

- شرعي يعني چي؟

- شرعي يعني ديني.

- چرا؟

- ببين عزيزم، شايد تو اين کشور اين چيزا عادي باشه اما تو ايران عادي نيست. به همين خاطر ممکنه آقايون با ديدن اين چيزا به مشکل بيافتن.

- چه مشکلي؟

- ممکنه به گناه بيافتن.

- يعني شما هم ممکنه با ديدن مامان من به گناه بيافتي؟

- مگه مامان تو ورزشکاره؟

- آره.

- جدي؟ نه خب.منظورم اونا بود.

- اونا کي هستن؟

- اونايي که اين قانون رو گذاشتن منظورشون اين بوده که ممکنه بعضي از مردا به گناه بيافتن نه همه شون.

- تو کشور شما واسه اينکه بعضي از مردا به گناه نيافتن، جلوي همهء مردا رو مي گيرن؟

- آره.

- خب ديدن ورزش خانوما از تلوزيون که بيشتر ميتونه آقايون رو به گناه بندازه، چون تلوزيون تصوير بسته تري نشون ميده.

- من گفتم که ورزش خانوما از تلوزيون پخش ميشه؟

- مگه نميشه؟

- نه.

- پس اون خانومي که نميتونه بره ورزشگاه چه جوري ورزش خانوما رو ميبينه؟

- احتمالا نمي بينه.

- اين جوري که هيچ تبليغي براي ورزش خانوما نمي شه و بتدريج خانوماي کشور علاقه مندي خودشون رو به ورزش از دست ميدن.

- نه بابا، اين طورا هم نيست.

- من اگه جاي خانومهاي کشورتون بودم در اعتراض به اين مسأله ديدن مسابقات ورزشي آقايون رو تحريم مي کردم.

- کي به تو گفته که خانوما مي تونن برن ورزش کردن آقايون رو ببينن؟

- مگه نمي تونن؟

- نه.

- چرا؟

- چون اون هم مشکل شرعي داره.

- يعني تلوزيون شما اصلا ورزش رو پخش نمي کنه؟

- چرا ورزش آقايون رو پخش مي کنه.

- اين که خانومها ورزش آقايون رو از تلوزيون ببينن که بدتره.

- چرا؟

- وقتي که من به استاديوم ميرم با خودم يک دوربين هم ميبرم چون از اون بالا چيزي پيدا نيست ولي از تلوزيون همه چيز پيدا است.

- خب، آره .... راستي بابات کجاست؟

- اگه خانومها نبايد ورزش کردن آقايون رو ببينن، پس چرا خانومهاي ورزشکار شما وقتي ميان اينجا، ورزش کردن آقايون رو ميبينن.

- ببين! يه چيزايي هست که شايد خودش بد نباشه ولي اشاعهء اون اشکال داره.

- اشاعه يعني چي؟

- اشاعه يعني ترويج و همگاني کردن اون.

- يعني اگه همه بيان و ورزش رو ببينن خوب نيست؟ من قبلا فکر ميکردم که دولتها کلي پول خرج ميکنن تا همه بيان سراغ ورزش.

- نه! ترويج بي بند و باري اشکال داره.

- مگه ديدن ورزش بي بند و باريه.
    - ببين! اين حرفا واسه اينه که تو دليل حجاب رو نفهميدي. ما اعتقاد داريم که حجاب يک محدوديت نيست بلکه مصونيت هست.

- معني اين جمله که الان گفتي چيه؟

- يعني اينکه من غلط بکنم ديگه بيام خونهء شما

--------------------------------------------------------------------------------------------

( به نظر شما منطق اين موضوع چه هست ؟ )
    دلم را در غمت کردم ز هر ویرانه ویرانتر / چو دیدم دوست میدارد دلت ، دل های ویران را . . .

رشته
    مهندسی شیمی

مشکل اصلی در خود ماست .

وقتی ما مردان در یک ورزشگاه بانوان و یا خانمها در یک ورزشگاه آقایان بی جنبه بازی در میاریم خب اینجوری میشه که گفتی !

یادش بخیر تو پاراگراف ابتدایی این مطلب یاد نثر جمالزاده افتادم .
    حکایت ما همان خر برفت و خر برفت و خر برفته.
    بزرگي حسادت مي آورد. حسادت كينه به دنبال دارد.و كينه دروغ مي زايد .!!!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)